top of page

CZE   DE  ENG

Voynichův rukopis

*Voynichův rukopis je nikdy nerozluštěný manuskript ze 14. století, obsahující nákresy podivných mimozemských rostlin a neznámé písmo. *

V sérii Voynichův rukopis se Klára rozhodla podívat blíže na nejzáhadnější knihu světa - nikoliv skrze text, ale skrze ilustrace. Bez ambicí rozluštit rukopis zkoumala jejich provedení - tahy, intenzitu barvy, to zda byl jejich autor ve spěchu, nebo měl na práci čas. Nakonec se rozhodla převést naivní, zjevně amatérské nákresy rostlin do realističtější podoby.

Využila prvky barokního světla, květinových zátiší a vědeckých kreseb z 19, století . Vznikla poutavá série obrazů rekonstruující původní podobu rostlin, které Klára nikdy neviděla, podle schematických nákresů někoho, kdo zemřel před stovkami let. Celý proces tvorby je unikátní.


Série nyní čítá okolo 80 rostlin (v knize jich je však cca 150), jedná se tedy o dlouhodobý projekt.


Obrazy byly prozatím prezentovány na třech výstavách - postupně tak, jak Klára rukopis zpracovávala. Ačkoliv se série lehce vymyká tomu, co Klára běžně tvoří, jedná se o divácky velmi oblíbený projekt, který je svým rozsahem a zpracováním jedinečný.
 

Klára Sedlo (*1993) je výrazná autorka mladé umělecké generace v Česku. Mezi svébytné a sběratelsky úspěšné talenty se zařadila už během studií na AVU. Po absolvování školy dál prohlubovala svůj malířský rukopis a vybudovala si pevnou pozici na české umělecké scéně. Vystavuje doma i v zahraničí (USA, Velká Británie, Itálie, Německo...) a je zastoupena ve sbírkách v USA, Evropě, ale i v Japonsku nebo Austrálii.

V tvorbě se často zaměřuje na figurativní malbu. Ráda zobrazuje a zkoumá psychologické stavy (její diplomová práce se věnovala obsedantně kompulzivní poruše), zároveň ale s oblibou využívá prvky popkultury, kýče či klasického hororu a humoru.

Ačkoliv se jádro její práce drží klasického dvourozměrného obrazu, ráda v rámci výstav expanduje i do site specific instalací, performance nebo videoartu, aby tak uvedla svoje vize v kontextu, a zároveň ukázala komplexnost tohoto vnitřního světa.

279153581_10159093032922635_485248988899629181_n.webp
bottom of page