Klára Sedlo:
UMĚLEC VS AI – má zpětná reflexe výstavy
„AI nahradí umělce.“ „A nebojíš se, že ti ta umělá inteligence vezme práci?“
Musím říct, že tyhle otázky mne nechávají celkem chladnou. Zastávám názor, že AI nemůže umělce nahradit z několika důvodů.
Pravdou však je, když už jsme u toho, že jedna otázka směřující na AI se mi jen přeci jen dostává nepříjemně pod kůži. A nejen to, pokaždé vnímám vnitřní potřebu se vůči ní vymezit. Sem tam se mne totiž někdo zeptá, zda používám AI jako předlohu. „Cože?!“ slyším se říkat. „Cože? To si jako vážně někdo myslí?“ Odpověď je jednoduchá. Ne. Nepoužívám.
A nikdy jsem nepoužívala. Nemám důvod – moje hlava je schopna generovat mnohem bohatší a zajímavější výjevy. Otázkou, zda si moje imaginace musí vypomáhat strojem, se mne až nepříjemně dotýká.
Avšak čím více nad AI přemýšlím, dochází mi, jak podobně funguje moje hlava. Někdy mě to až děsí. Funguje podobně – a přece zcela odlišně. AI vlastně napodobuje proces, jakým funguje (minimálně) moje imaginace.
I když, zamýšlím se dál, proces generování nápadů je podobný, máme přece jen rozdílný input, motivaci (pokud se u stroje dá mluvit o motivaci)... A ve výsledku, jak ukazuje tato výstava, i rozdílný output.
V čem je tedy moje hlava podobná AI, a v čem se naopak lišíme? V čem se liší umělá inteligence od lidské imaginace?
Můj tvůrčí proces vypadá asi takto: vnímám kolem sebe vizuální vjemy, ať už se jedná o krásně zbarvené nebe, pohybující se žluté auto, průhled mezi domy, vzor na šatech, obraz v galerii... Dále vnímám zážitky, pocity, příběhy. To vše si jakožto synestetik převádím na vizuální kódy. Barevné kódy v mé mysli existují i pro slova, čísla, zvuky.
Vše, co jsem právě vyjmenovala, je můj input.
Input probíhá přirozeně i moderovaně: Vkládám vjemy do své mysli nevědomě, ale i vědomě. Někdy mě nějaký výjev zaujme tak, že si ho cíleně uložím do paměti. Říkám tomu, „vyfotit si něco do hlavy“, a v podstatě to znamená, že se několik vteřin na vizuál soustředím, skenuji, a ukládám si do paměti. (Někdy jsem zpětně schopná ho vystopovat, když se objeví v nějakém nápadu). Input probíhá neustále.
Jak následně probíhá proces v mé představivosti, to sama nevím. Nemám ambice to pochopit, asi to ani nejde. Já sama v procesu vytváření nápadů a vizí (který se v mém mozku děje neustále, neboť i input je neustálý), vidím i určité spirituální propojení. Což je pochopitelně subjektivní, ale pro můj proces tvorby tak zásadní, že to nemohu nezmínit. V rámci této tvorby mluvím jiným jazykem – vizuálním, symbolickým, pocitovým.
Output: jako output vychází z mého podvědomí / imaginace vize. Nápady na obrazy vidím skutečně jako vize, na ploše za očima, v hlavě. Vidím je nejčastěji jako kompletní hotové obrazy – mají danou kompozici, barvy, tedy formu, stejně jako obsah, náladu. Těchto vizí mi moje skvělá představivost vyplivne několik za den. Jednotky či desítky. Musím si je samozřejmě zapisovat, už jsem zjistila, že moje paměť je limitovaná cca na 5–7 výjevů (tzn den), pak začínám starší zapomínat, s tím jak přichází nové. Moje paměť je jediný limit, ale dokud mám po ruce skicák, není potřeba se nad touto nízkou paměťovou kapacitou rmoutit.
Právě jsem popsala proces, jakým funguje moje mysl. Není to vlastně podobné tomu, jak funguje AI? AI, která pochopitelně dokáže generovat mnohem víc „obrazů“ za den. Tak v čem je tedy rozdíl? Tím se dostáváme k mému prvnímu bodu z mého pomyslného seznamu V čem se AI liší od umělce.
1. Input.
Jak jsem popsala výše, input u umělce zahrnuje celý svět, ze kterého čerpá. Zkušenosti, fyzické vjemy, zážitky, dětství, emoce, a jistě, i vizuální vjemy, mezi které patří i různé obrazy a díla jiných autorů. Díla jiných autorů ale tvoří jen část, určitý menší segmetn inputu, který umělec využívá.
Naproti tomu AI využívá jakožto input primárně díla jiných umělců – případně textová díla, popisy zážitků nebo emocí a podobně. Má jich pochopitelně k dispozici mnohem více, než umělec, stále se však pohybuje v omezeném segmentu děl jiných. Sama jako input nikdy nemůže využít skutečný život, prožitek nebo emoci, ze své podstaty tohoto není schopná – může využít jen jejich popisy.
(Ano, pochopitelně, dokud neimplementujeme AI do hlavy živých lidí, slyším vás říkat. A máte pravdu. A vlastně – co když mi sami jsme AI, která si v simulaci zažívá sama sebe v rozličných situacích?)
Ale zpátky od simulačních teorií na zem.
Ač má AI k dispozici ohromné množství děl v databázi, nenahradí tím zásadní chybějící input. Input, který využívá lidská mysl – zážitek reálného světa skrze fyzické tělo.
2. Osoba umělce.
Mám za to, že AI nemůže suplovat roli umělce ve společnosti. Může generovat „díla“ (a nějaké z mnoha bude pochopitelně i esteticky kvalitní, více o tom v bodu 4), ale osobnost umělců nenahradí.
Umělec hraje ve společnosti zásadní roli. Její/jeho úkol je daleko širší, než jen mechanické vytváření obrazů. Velmi často zastává roli rebelů, vizionářů, mystiků, inspirujícího vzoru. Velcí umělci jsou osobnosti, které mění svět a ke kterým vzhlížíme. Pokud si kupujeme / posloucháme / vnímáme jejich dílo, spojujeme se vždy více či méně s jejich osobností.
Umělec hraje ve společnosti zásadní roli. Její/jeho úkol je daleko širší, než jen mechanické vytváření obrazů. Velmi často zastává roli rebelů, vizionářů, mystiků, inspirujícího vzoru. Velcí umělci jsou osobnosti, které mění svět a ke kterým vzhlížíme. Pokud si kupujeme / posloucháme / vnímáme jejich dílo, spojujeme se vždy více či méně s jejich osobností.
Umělá neuronová síť nemá povahové rysy, a, především, nemůže prožívat reálný život. Generuje obrázky z dostupných databází, dle zadání. Může tedy napodobit určitou část práce umělce, ale nemůže plně suplovat roli umělce ve společnosti. Stát se umělcem - vizionářem, rebelem.. a vytvořit celoživotní dílo v rámci lidské společnosti vyžaduje onen lidský život prožít.
3.Motivace.
Lidé tvoří rádi - špatné i dobré obrazy. I AI generuje obrazy – špatné i dobré.
Otázka ale zní: Proč?
Podívejme se nejprve na nás. Naše potřeba vytvářet něco z něčeho jiného je jeden z faktorů, který se objevuje společně s počátkem našeho lidství. Přetvářet hmotu, stát se tvůrcem – naše prapůvodní motivace. Umění lze vnímat jakožto nástroj, skrze který lépe chápeme sebe, i svět kolem sebe. Od jeskynních maleb ve kterých jsme vizuálně popisovali lov, přes rituální sošky, Turnerovu loď otroků (která pomohla změnit vnímání otroctví), až po díla Hilmy af Klint, ve kterých se spojovala s vyššími duchovními sférami.
Pochopit sebe, život a (možná i) přetvořit svět. To je zásadní motivace snad pro každého umělce dodnes. U většiny autorů je potřeba tvořit tak niterná a zásadní, že ji přirovnávají k dýchání (což s oblibou říkám já, ale například i David Bowie a mnoho mnoho dalších). Tvorba se stává životní prioritou, životní potřebou. Udělat z „ničeho“ něco – z kamene sochu, z bílého papíru kresbu, z nápadu příběh.
Oproti tomu AI motivace postrádá, je stroj, má zadání. AI je nástroj. AI samotná nemůže mít impulsy pro tvorbu jako my, motivaci, která plyne z nejistoty, strachu i z lásky k životu – tedy ze zažívání světa. Zároveň se můžeme ptát, zda AI tvoří z „ničeho“ nic, nebo zda tvoří z něčeho nové variace něčeho.
AI ale pochopitelně může umění věrně napodobit, možná i věrně napodobit lidské emoce vložené do umění, jelikož se učí chápat jak emoce vnímáme.
A tím se dostáváme k momentu, který vnímám jako nebezpečný, a to je polidšťování AI:
AI má zcela odlišné impulsy pro vytváření obrazů, než lidé – záměrně používám slovo impuls, nikoli motivace. A je otázka, zda u AI můžeme použít slovo „tvoří“. Podle mého názoru, jelikož AI vychází z již existujících děl, plus nemá samotnou motivaci tvořit, pouze plní zadání, je lépe využívat slovo „generuje“. AI může umělce obstojně na první pohled napodobovat. (Mimochodem, chceme se spokojit s napodobeninou? ) A to je kámen úrazu. I proto je podle mne zásadní používat správná slova, a samotnou AI v našem vnímání nepolidšťovat. Je nutné si uvědomovat, že AI není člověk. Je potřeba odlišovat generované obrázky od vytvořeného umění. Výše zmíněné nenavrhuji z důvodu, že bych chtěla AI dehonestovat, ale zkrátka proto, že v obou případech se jedná o něco zcela jiného, a měli bychom se naučit tento rozdíl vnímat.
4. Množství alterací – konečně slovo k výstavě
Tomáš Kulka v knize Umění a kýč formuloval jakousi až matematickou rovnici, skrze kterou navrhuje způsob, jak, zjednodušeně řečeno, pomocí takové rovnice rozlišit estetickou hodnotu umění a umění od kýče. Rovnice se tedy věnuje estetické hodnotě uměleckého díla, kterou se snaží definovat skrze množství alterací, s jejichž pomocí jsou formulovány termíny jednoty, komplexnosti, estetické intenzity a jejich vzájemný vztah.
Podle T. Kulky je v rámci intenzity zásadní míra alterací, které můžeme na obraze provést (tj. změny, které nenaruší základní podstatu díla). Pokud se estetický účinek díla mění (k lepšímu či horšímu) s již pouze jednou, dvěma, třemi alteracemi, je dílo esteticky intenzivní.
Čím více je v díle možno udělat změn, aniž bychom ohrozili jeho působení, tím méně je intenzivní. Autor pak dochází k myšlence, že: „Určitá míra intenzity tedy není jen podmínkou umění kvalitního, ale umění jako takového.“ (1) Dále uvažuje, že množství zkvalitňujících + znekvalitňujících + neutrálních alterací poukazuje na komplexnost díla.
V rámci jednoty pak platí: „Míra jednoty díla bude tím větší, čím větší bude počet poškozujících alterací a čím menší bude počet zkvalitňujících alterací.“ (2) Tedy že u dobrých děl lze provést malé množství vylepšujících alterací, velké množství poškozujících (u esteticky nekvalitních děl naopak).
Dále uvažuje, že specificky v rámci kýče lze provést mnoho alterací, avšak povětšinou neutrálních. Málo co kýč vylepší nebo zásadně zhorší (můžeme změnit barvu, kompozici, místo koťátka s klubíčkem namalovat pejska s míčem, účinek je stejný).
AI generované obrázky pochopitelně automaticky nezachycují kýč, pejska, kočičku a roztomilé děťátko v kopretinách (pokud jim to není zadáno). Myslím ale, že myšlenky Tomáše Kulky se dají určitým způsobem aplikovat i zde.
AI obrázky, které jsem zatím měla možnost vidět a jejichž zadání nebylo více korigováno, obvykle umožňovaly mnoho změn, aniž by bylo změněno estetické působení (což přirozeně dokládá i množství alternativ, které generují na jedno zadání). Zároveň umožňují mnoho především neutrálních alterací, což opět můžeme mimoděk prokázat množstvím obrázkových variant, které AI vygeneruje.
T. Kulka nakonec navrhuje , že kýč „není pokračováním průměrného či podprůměrného umění.“ a že „Musí být chápán jako zcela odlišný fenomén.“ (3) Neplatí to stejné i pro AI?
„Přestože kýč má všechno formální vlastnosti uměleckého obrazu, z hlediska své funkce se podobá spíše piktogramu“ (4) Co kdybychom si teď drze půjčili a lehce upravili tuto větu? Zkusme: Přestože AI obrázky mají všechny formální vlastnosti uměleckého obrazu, z hlediska své funkce se podobají spíše piktogramu.
Nesnažím se zde naznačit, že AI vytváří samé kýče, vůbec ne. Ale že AI je v rámci “vytváření děl”, stejně jako kýč, samostatná kategorie.
A nyní se (konečně!:) dostávám k samotné výstavě. Během našeho experimentu, kdy AI podle textového zadání (rovněž vytvořeného AI), generovala „zpětně“ moje obrazy, jsem měla možnost srovnat způsob „tvorby“ AI, tedy generování, a mé tvorby. Ačkoli má AI k dispozici databázi mnoha děl, nebyla často schopna postihnout subtilní detaily, které jsou však pro vyznění díla zásadní. Tedy vytvořila alterace, které zásadně změnily podstatu díla. Toto připisuji právě její pouze slovně zprostředkované zkušenosti s reálnou existencí a emocemi a absenci možnosti vnímáním obrazu.
Vezměme si jako příklad dvě díla – Zvuky a Abandoned Luncheonette.
V případě Abandoned Luncheonette AI zcela opomněla ústřední motiv obrazu – a to, že ruka lidské figury splývá s tělem světelné bytosti. Obraz znázorňuje nejen setkání s něčím vyšším či se svou duší – toto setkání AI zvládla podchytit, jakožto setkání s „duchovskou postavou“ - ale především splynutí s touto světelnou entitou. Splynutí je na originálním obraze znázorněno velmi fyzicky – prsty se mění v cosi světelného. V divákovi může představa roztékajících se prstů vyvolat i strach nebo odpor – část těla je vtahováná do jakési energie, postava přichází o prsty. Splynutí ruky do je zásadní, ale zároveň je znázorněno tak subtilně, že ho umělá inteligence přehlédla. Bez tohoto detailu se však zcela změní podstata díla. AI následně zpětně vygenerovala obrazy, kde sice je světelná podstava i lidská postava, ale zásadní moment fyzického, intimního, či až děsivého splynutí tyto generované obrázky postrádají. Pro pochopení tohoto momentu je totiž zásadní zkušenost s obýváním lidského těla.
V díle můžeme pak najít drobné skryté popkulturní odkazy, které AI pochopitelně přehlédne též, a které i já sama divákům odhaluji až při vykládání příběhu díla. Samotný název i karavan vzadu v krajině je odkazem na album Daryla Halla a Johna Oatese Abandoned Luncheonette. Na přebalu alba se nachází právě takový přívěs. Spojení náhodného alba, setkání s bohem a opuštěného přívěsu je bizarní kombinace, která vychází právě z životního inputu, z mnou odžité situace.
Dalším obrazem jsou Zvuky. V tomto případě mne zaujalo především to, s jakou intenzitou se AI soustředí na expresivní znázornění – zvuky, křik, strašliví hadi. To vše mnohem křiklavěji a expresivněji, než původní obraz. Dílo Zvuky pochází z mé obrazové série Bizarní dovolená, v jejímž rámci jsem zachycovala fiktivní dovolenkový resort, do kterého vstupuje cosi nepatřičného. Stejně tak v obraze zvuky je vše klidné, rovné, elegantní, statické – postoj ducha, nebe, naznačený oblouk i ruce. Jediné, co statickou kompozici narušuje jsou levitující hlavy dinosaurů, které jsou ve vztahu k celému obrazu poměrně malé. Nepatřičný zvuk, snad slyšený jen v hlavě, narušující klidnou atmosféru a celkovou plochu obrazu. Tento kontrast AI zcela pominula, a soustředila se pouze na expresivní znázornění dinosaurů, které pojala jako hady, a jimž věnovala velkou obrazovou plochu a hrůzu postavy.
Pojetí hlav dinosaurů jako hadů je také poměrně zajímavé. AI se nejspíš snažila přiřadit prvek k něčemu, co zná ze své databáze, tedy zvolila hady. Pravdou ale je, že předlohou pro hlavy dinosaurů je cvakací plastová hračka ve tvaru dinosauří hlavy, kterou jsem náhodně koupila před lety v jednom pražském obchodě, prostě proto, že mne zaujala. Od té doby se objevuje na mnoha mých obrazech. S úsměvem si říkám, že absurdita této předlohy dalece přesahuje současné „myšlenkové“ možnosti AI.
Naopak u obrazu Rovnováha popsala a zpětně vygenerovala AI obraz poměrně přesně (v podstatě vytvořila AI kopii), a zajímavý výsledek přinesly AI variace na „Co se děje“, kde síť rozpoznala vstup tahem štětce do realistické malby, i když výsledek je spíše plakátově pop artový a opět neodráží úplně přesně podstatu díla – tedy vstup až dětského tahu štětcem do realistické malby.
AI pochopitelně dokáže vizuálně velmi dobře simulovat řemeslnou stránku umění – tedy vygenerovat něco, co bude vypadat jako realistický obraz, fotka, ilustrace či plakát dle zadání. Dokáže též vygenerovat obrázek, který bude vypadat jako nějaký jiný obraz či napodobí rukopis autora. Dokáže vygenerovat obrázky, které na první pohled napodobí skutečné umění (což v době sociálních sítí, kdy je vnímání redukováno na desetiny vteřiny, stačí). Nedokáže ale (minimálně zatím) přirozeně podchytit práci se subtilnější emocí a nepracuje s obrazem jako celkem. Z mé zkušenosti s AI se většinou jaksi až křečovitě zaměřuje na zobrazení, které bude co „nejpůsobivější“, a to na úkor čehokoli jiného - tedy snaží se zacílit jednoduše a na emoce. Zde pozor, na rozdíl mezi ztvárněním emoce, a snahou působit na emoce, což jsou dvě zcela odlišné věci. Oboje nás mohou zasáhnout, avšak ztvárnění emoce vychází z vnitřní potřeby umělce, kdežto snaha působit na emoce je plochá a kalkulující. (Z logiky věci AI není prvního schopna.).
Komplexní a kvalitní díla AI může pochopitelně generovat náhodně, ale negeneruje je cíleně (pokud nepracuje s velmi konkrétním korigovaným zadáním). Mimoděk – a asi i poněkud zlomyslně - mi přichází na mysl ona populární teorie o šimpanzi a psacím stroji.
Výše popsané nedostatky však pochopitelně mohou být, jak předpokládám, upraveny konkrétním a korigovaným zadáním, nebo čerpáním z určitého segmentu databáze - v tu chvíli však AI slouží jako nástroj, který je korigován lidskou rukou (k čemuž se vrátím v závěru).
Otázkou zároveň je zda a proč se snažit, aby AI dokázala vytvářet komplexní umělecká díla. Viz body 2, 3 a 5.
5. Etická otázka
Já osobně se s AI samozřejmě nejčastěji střetávám na výtvarném poli – vidím využití AI generovaných obrázků v rámci grafiky, ilustrací (dokonce i v knihách) atd. S tím se pochopitelně pojí etická otázka Je etické odstřhnout umělce od ilustrátorských zakázek a dál je stroji, který je udělá levněji, zatímco bude čerpat z práce živých umělců, které má v databázi (často bez souhlasu těchto umělců)? Je etické zrušit pozice stávajícím ilustrátorům a „dát práci strojům“? Chceme využít levnější alternativu za každou cenu? A co je důležitější – život, nebo peníze?
Nechci zabrušovat příliš hluboko, myslím, že tohle téma popsali už jiní, a nejen dnes. Podobné otázky jsme si v rámci technického pokroku v různých obměnách kladli vícekrát.
A proto bych svůj seznam uzavřela jen jednou větou, vlastně citátem. Je – asi se budete smát – z filmového muzikálu Hello Dolly. Je to asi takto: „Peníze jsou jako hnůj. Samy o sobě nemají žádnou cenu, ale když se rozhodí po poli, pomáhají malým rostlinkám růst.“
A proto: nepřeceňujme úsporu peněz. Samotná lidská existence je to nejcennější, s čím se můžeme setkat, a dalece převyšuje jakýkoliv jiný kapitál. Pokud máme peníze, vyměňme je za možnost rozvinout životy jiných – uškudlením několika tisíc za začínajícího ilustrátora si doma sice uspoříme pěknou kupku hnoje, ale na poli nic nevyroste.
Jaký je tedy závěr? Je AI pro umělce k ničemu, nepřítel, kterého musíme zničit? Vůbec ne.
AI může sloužit jako skvělý nástroj. Pokud budeme zadání umělé síti cíleně korigovat, upravovat a používat ji tak k přetvoření naší konkrétní vize v realitu, může být ku prospěchu. AI může být zmíněným nástrojem tvorby, podobně jako používáme foťák, nebo když slévači v dílně odlévají naši sochu do bronzu, a tím přivádí náš model k „životu“. Implementace AI do určitých oblastí je nevyhnutelná, a v konečném důsledku může být i nápomocná.
Zároveň bychom ale měli AI generované obrazy od vytvořených děl odlišovat (což je problém například na sociálních sítích, což je na další debatu). A především, neměli bychom mít ambice nahradit osobu umělce umělou inteligencí, a umělecká díla generovanými obrázky.
Podívejme se, jak bohaté inputy a procesy používají umělci. Jejich inputem je doslova celý život, prožitý ve fyzickém těle. Snažit se tuto jedinečnou a bohatou zkušenost nahradit umělou neuronovou sítí, je, podle mého názoru, především zbytečným krokem zpět.
A za další – kreativita je součástí naší lidské podstaty, náš způsob jakým můžeme uchopit svět kolem, sebe, rozvíjet se. Možnost tvořit bychom si měli zachovat především. AI může a měla by tyto možnosti rozšiřovat, nikoli však nahrazovat.
Klára Sedlo
Made AI so we can do the fun stuff and it could do the dumb
stuff. But now it does the fun stuff. And we became the dumb
stuff. – Ryan D. Anderson (5)
1) Tomáš Kulka: Umění a kýč, Torst, Praha 2000, s 99
2) Tomáš Kulka: Umění a kýč, Torst, Praha 2000, s.93
3) Tomáš Kulka: Umění a kýč, Torst, Praha 2000, s.103
4) Tomáš Kulka: Umění a kýč, Torst, Praha 2000, s.105
5) Ryan D. Anderson je americký komik, hudebník, animátor, citát pochází z jeho krátké animace „We Wanna Do the Fun Stuff“,2023
Pozn. V úvaze se věnuji umění jako komplexní disciplíně. Tedy uměleckému procesu tvorby, který může zahrnovat i tzv. Řemeslo
(schopnost malovat, modelovat atd.), avšak tak, jak v textu rozumíme slovu umění, je řemeslo pouze jednou jeho složkou.
Pozn.II: Teorii o umění a kýči jsem nastínila skutečně velmi,velmi hrubě a velmi zjednodušeně. Myslím ale, že podrobnější zkoumání by mohlo přinést další zajímavé myšlenky a určitě všem doporučuji si knihu přečíst.