top of page

Inspirace pro malby prapodivných květin vychází přímo z Voynichova rukopisu, konkrétně jeho botanické části, která obsahuje ilustrace neznámých rostlin. Překlápím nákresy záhadných květin (které doprovázejí dodnes nerozluštěný text) do realistické malby, jejíž forma má nádech barokních květinových zátiší.

 

Voynichův rukopis je 600 let starý manuskript, pravděpodobně herbář či lékařsko-astrologická kniha – a fascinuje mě už dlouho. Zkoumat ji nikoliv prostřednictvím textu, který se snaží rozluštit různí lidé už stovky let, ale prostřednictvím ilustrací, mi umožňuje zcela nový pohled na celé dílo. Tahy mají specifický rukopis, někdy rychlejší, někde pomalejší, záznamy jsou často zkratkovité, avšak silně popisné, i když ne iluzivní.

 

Malovat květiny, které nikdy neuvidím, pouze podle nákresů někoho, koho nikdo nepotkám, je fascinující. Snažit se uvidět realitu pouze skrze 600 let starý záznam, je pro mne pocit dosud neznámý! Tato galerie se od jiných trochu liší. Kromě maleb samotných přikládám i fotky „předloh“ z faksimile Voynichova rukopisu.

VOYNICHOVA BOTANIKA

bottom of page